Call-centre:  (44)592-0-592 Kyivstar:  +38(098)2797777 Vodafone(МТС):  +38(095)2797777 Lifecell:  +38(093)2797777 Viber, Whatsapp, Telegram, BiP, Skype: +38(093)2793555
Не заповнене поле "ім'я"
Не заповнене поле "номер"

Заміна прав при зміні прізвища

21.12.2021

Як відбувається заміна водійських прав при втраті документів, зміні прізвища

Як правило, заміна посвідчення водія відбувається нечасто. Це доводиться робити через 2 роки після отримання перших прав, а потім кожні 30 років після закінчення терміну дії попереднього документа. Проте в особливих випадках доводиться проводити перереєстрацію посвідчення водія у зв'язку зі зміною прізвища, втратою паперів, їх непридатністю або крадіжкою. 

Чому виникає необхідність оновлення або заміни ВП?

Заміна будь-яких офіційних документів потребує вагомих причин. В Україні перелік ситуацій, в яких допускається зміна або поновлення посвідчення водія досить великий. Процедура проводиться у таких випадках:

 1. Закінчення терміну тимчасового чи постійного документа. У першому випадку оновлення проводиться без складання іспитів, якщо водія не було викрито понад 2 разів у порушенні правил дорожнього руху протягом двох років з дня видачі.
 2. Непридатність до використання. Випадки, коли ВП розірвано, забруднено, текст став нечитаним.
 3. Зміна персональних даних водія. Наприклад, зміна імені та по батькові (за бажанням власника або при усиновленні у дорослому віці), прізвища при заміжжі.
 4. Власне бажання власника прав водія. У цьому випадку оновлення ВП допускається лише для уточнення персональних даних (наприклад, виправлення помилки, допущеної особою, що заповнює документ, зміна цифрового образу особи та інших подібних ситуаціях).
 5. Втрата / розкрадання. Попередня особа має заявити про пришестя до територіального органу Національної поліції України та надати отриману в ньому довідку до сервісного центру МВС.

Відновлення ВП після позбавлення прав прирівнюється до первинного отримання документа. Особі належить пройти повний курс навчання в автошколі, скласти теоретичні та практичні іспити. Потрібно розуміти, що процес займе чимало часу. Втіхою для людей, які отримують документ після вилучення стане те, що вони можуть врахувати свої попередні помилки. Це дасть уявлення у тому, як здати права з 1-го разу.

Перелік документів для заміни ВП для громадян України

Пакет документів для оновлення прав у зв'язку з втратою, крадіжкою або зміною особистих даних практично ідентичний тому, що збирається для отримання ВП.

Необхідно підготувати:

 1. Паспорт громадянина України. Важливою інформацією заміни прав є місце реєстрації. У ID-картах (при наданні документа на електронному носії) немає таких відомостей. Тому особам необхідно отримати паперову довідку у відповідних органах. Документ діє протягом 30 днів з моменту видачі.
 2. Старе посвідчення водія (при заміні через закінчення терміну документа). 
 3. Копія ІПН (у разі відсутності документа в ID-карті у додатку сервісу державних послуг).
 4. Медична довідка форми (форма 083/о). Особисті дані, зазначені в папері, та висновки фахівців мають бути актуальними.
 5. Свідоцтво, що підтверджує зміну особистих даних, одруження (документи для заміни прав водія при зміні прізвища).

Українцям, які вважають за краще користуватися електронними документами у додатку сервісу державних послуг «Дія», варто заздалегідь подбати про отримання фізичних копій окремих паперів.

Які документи зібрати іноземцю?

Особи, які не є громадянами України, але які раніше отримали права на території країни, також можуть змінити ВП.

Іноземцям необхідно зібрати пакет із копій таких паперів, як:

 1. Паспорт.
 2. Документ, що підтверджує право перебування в Україні. Такими паперами є посвідка на проживання та посвідчення біженця.
 3. Довідка про присвоєння ІПН.
 4. Медична довідка форми 083/о.
 5. Документ, що підтверджує одруження при обміні прав водія при зміні прізвища через заміжжя.

Процедура отримання та заміни посвідчення водія для іноземців практично не відрізняється від аналогічної процедури для громадян України.

Що потрібно для зміни прізвища в правах онлайн?

Після запуску в Україні в 2019 році офіційного застосування сервісу державних послуг, права, як і інші документи, мають цифрову версію. Отримати і замінити посвідчення водія можна онлайн. Для цього необхідно авторизуватися в «Електронному кабінеті водія» одним із доступних способів:

 • за допомогою цифрового підпису;
 • BankID;
 • MobileID.

Після цього необхідно діяти за таким алгоритмом:

 1. Вибрати на панелі інструментів «Електронні послуги». Перейти до однойменного пункту.
 2. Вибрати з запропонованого списку потрібний варіант. Наприклад, уточнення даних (виправлення помилки, зміна імені) або відновлення документа. Для успішної операції слід сплатити адміністративний збір.
 3. Потім необхідно вказати причину оновлення (наприклад, обмін посвідчення водія при зміні прізвища) і заповнити заяву.
 4. Вказати територіальний сервісний центр, де потрібно буде забрати права.

Слідкувати за статусом документа можна прямо у додатку. Коли він буде готовий, користувач побачить відповідне повідомлення.

Особливості заміни прав після заміжжя

За даними МВС частою причиною звернення через необхідність передчасного отримання нових прав є зміна прізвища. Переважно процедура актуальна для жінок, які нещодавно вийшли заміж.

Питання, чи можна змінювати права при зміні прізвища, надходить у разі одруження. Відповідно до чинного законодавства, особа зобов'язана актуалізувати інформацію у ВП.

При зміні будь - яких даних про власника прав або транспортного засобу потрібна перереєстрація документа.

Чим загрожує відмова від заміни прав?

Деякі водії не знають, у який термін потрібно змінити права під час зміни прізвища. Подати заявку та надати необхідний пакет документів слід протягом 10 днів.

Відповідно до законодавства України, їзда із простроченими/неактуальними правами прирівнюється до керування транспортним засобом без відповідного документа. За це порушення передбачено штраф. При повторній спробі сісти за кермо без ВП сума стягнення збільшується більш ніж 10 разів. При цьому покарання не обмежиться штрафом. Водієві загрожує позбавлення права на керування автомобілем терміном від 5 до 7 років з вилученням транспортного засобу. Причому за утримання автомобіля протягом всього періоду доведеться заплатити.

У зв'язку з загостреною епідеміологічною ситуацією звичні процеси нашого життя перейшли в онлайн-формат. Навіть теоретична частина курсів автошколи може бути частково начитана через Інтернет. Звичайно, нехтувати практикою не можна. І без того є типові помилки на іспиті з водіння, характерні для багатьох студентів. Але варто скористатися такою перевагою як заміна ВП у зв'язку зі зміною прізвища через електронний кабінет.

Актуалізація особистої інформації у правах не займає багато часу. Бажано не зволікати зі збором документів, оскільки саме цей етап водії зазвичай розтягують надовго.

Рейтинг: 5/5 - 1 голосов
Помилка введення імені
Помилка введення номера
Виберіть місце навчанняКоментарі (0)

Залишити коментар

Не заповнене поле "email"
Не заповнене поле "повідомлення"