Call-centre:  (44)592-0-592 Kyivstar:  +38(098)2797777 Vodafone(МТС):  +38(095)2797777 Lifecell:  +38(093)2797777 Viber, Whatsapp, Telegram, BiP, Skype: +38(093)2793555
Не заповнене поле "ім'я"
Не заповнене поле "номер"

Коли вимикати ближнє світло фар в Україні?

24.12.2021

Не забувайте ввімкнути фари за містом вдень: нове правило для українських автомобілістів

Донедавна автомобілістів найбільше цікавило, чи законно їздити на нерозмитненому авто. Пройшло не так багато часу, і порядок денний змінився. З жовтня 2021 року почало діяти нове правило. Тепер водіям доведеться засвоїти, коли в Україні потрібно їздити з увімкненими фарами.

Нові вимоги ПДР

Згідно з пунктом 9.8 «Попереджувальні сигнали» Постанови про Правила дорожнього руху № 1306, затверджені Кабінетом Міністрів 10.10.2001 року, водії повинні включати денні ходові вогні (ДХВ) або ближнє світло на авто з 1 жовтня по 1 травня під час їзди за межами населених пунктів.

Навіщо необхідно включення ближнього світла фар за містом в Україні?

Сьогодні потік машин на дорогах великих населених пунктів (Київ та ін) досить щільний, особливо в так звану годину пік. Чому ж, згідно з новими правилами, включення світла необхідне саме за містом? Слід звернути увагу на те, з якого числа потрібно їздити з увімкненими фарами.

Щодня в Україні трапляється безліч ДТП, суттєва частка яких припадає на аварії на заміських трасах в осінньо-зимовий період. Це зумовлено такими факторами як:

  • зменшення світлового дня;
  • погіршення видимості внаслідок погодних умов;
  • випадання опадів на дорожнє полотно.

У зв'язку з цим виникла потреба ввести спеціальний режим, який триватиме 7 місяців.

Якщо згідно ПДР з 1 жовтня по 1 травня включатиме ближнє світло фар у будь-який час доби, вдасться уникнути багатьох небезпечних ситуацій на дорозі.

Увімкнення фар на заміських дорогах: кого стосується

При русі механічних автомобілів у світлий час для позначення машини обов'язково увімкнення ближнього світла фар. Правило поширюється на водіїв наступних категорій транспортних засобів :

  • машини, що рухаються в колоні;
  • маршрутні таксі, що їдуть смугою, позначеною відповідним дорожнім знаком («5.8»), назустріч загальному потоку машин;
  • автобуси (у тому числі «мікро»), які здійснюють перевезення дітей;
  • габаритні ТЗ, що перевозять небезпечні вантажі;
  • буксируючі транспортні засоби;
  • всі машини, що пересуваються тунелями.

При недостатній видимості допустиме включення протитуманних фар та далекого світла, якщо вони не сліплять інших водіїв.

Чи потрібно штраф за їзду без ближнього світла?

Представники поліції постійно нагадують водіям, що фіксований штраф за не включене ближнє світло фар в Україні призначається вже за первинного порушення.

Деякі автомобілісти не згодні і вважають, що грошове стягнення не може бути винесене. Пояснюється це тим, що Кримінальним кодексом України не передбачено покарання за порушення. Свою думку незгодні громадяни аргументують тим, що штрафи виписуються за статтею, що передбачає стягнення за неправильне користування зовнішніми освітлювальними приладами чи попереджувальними сигналами, а чи не їх виключення. У цьому автори текстів часто посилаються на неправильне джерело. Слід сказати, що штраф за некоректне використання вогнів та їзду з несправними фарами справді передбачено першим пунктом статті №121 КУпАП. Відповідно до нього порушникам загрожує штраф у розмірі від 20 до 25 неоподатковуваних мінімумів.

Невелика кількість автомобілістів частково незгодна з ухвалою, але з іншої причини. Цю категорію водіїв хвилює питання, чи є використання протитуманок та їзда з ближнім світлом фар в Україні взаємозамінними? Цього робити категорично не можна. Відповідно до ПДР, замість денних ходових вогнів допустиме використання лише фар ближнього світла. Але, всупереч застереженням інструкторів, недоречне включення протитуманок, як і інші типові помилки на іспиті з водіння, властиве студентам автошкіл.

Думка автомобілістів: чи потрібні увімкнені фари за містом в Україні?

Досвідчені водії, що побували в різних дорожніх ситуаціях, позитивно відгукуються про необхідність включення фар у денний час. Цей запобіжний захід дозволить зробити автомобілі більш помітними для інших учасників руху. Відповідно, у перспективі включення ДХВ може скоротити кількість аварій.

Противники постанови стверджують, що при фарах, що горять, значно збільшується витрата палива. Насправді споживання пального за включених ДХВ зростає лише на 1–2%. Це незначний недолік ухвали, який тьмяніє на тлі можливого зниження числа аварій.

Практика використання фар ближнього світла в різних країнах світу ближнє світло

Питання про те, чи потрібно включати за містом, що таке період включення ближнього світла фар хвилюють не лише українців. У різний час подібні правила було прийнято у багатьох країнах колишнього СРСР, Європи.

Мета використання фар ближнього світла в інших державах така сама, як і в Україні: підвищення видимості ТЗ для інших учасників дорожнього руху. Сьогодні в більшості країн світу це правило актуальне як для денного, так і для нічної доби.

Використання фар ближнього світла є обов'язковим у таких державах, як: Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Данія, Італія, Польща, Чехія, Росія, Болгарія, Північна Македонія, Литва, Латвія, Естонія, Словаччина, Сербія, Сербія.

Правила дорожнього руху про світло фар мають рекомендаційний характер в Азербайджані, Туреччині, Вірменії, Грузії, Білорусі, Греції, Албанії, Греції, Австрії, Німеччині, Нідерландах, Бельгії, Франції, Іспанії, Португалії, Ірландії та Великобританії.

Примітно, що використання протитуманок замість ДХВ не допускається правил дорожнього руху жодної з країн Європи.

Важливість руху з включеними фарами в Україні

Як і решта ПДР, включення ДХВ в денний час необхідне для підвищення безпеки всіх учасників руху. Заміські дороги не обладнані пішохідними переходами, також у нашій країні практично відсутні екодуки – спеціальні наземні тунелі та мости для безпечного переміщення тварин.

Ризик травматизму та смертності внаслідок аварій досить високий. Поліпшення видимості у певний період року справді здатне знизити кількість ДТП. Безпека водія та пішоходів набагато важливіша за витрати палива на освітлення.

Рейтинг: 5/5 - 1 голосов
Помилка введення імені
Помилка введення номера
Виберіть місце навчанняКоментарі (0)

Залишити коментар

Не заповнене поле "email"
Не заповнене поле "повідомлення"